Billedgalleri
Jens Smærup Sørensen – Katastrofe (1990) – dansk roman
Til salg
Fragt fra 35 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Opret en pakke
Køb mere fra sælgeren og betal kun én fragtomkostning.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
Sælger Katastrofe af Jens Smærup Sørensen, udgivet af Gyldendals Bogklubber i 1990.
En tankevækkende dansk roman af en af Danmarks mest anerkendte forfattere. Bogen er i god stand med almindelige brugsspor på omslaget. Der er pletter og misfarvning på bogens snit, hvilket er afspejlet i prisen. Indholdet fremstår pænt og læsbart.
Romanen tager udgangspunkt i et fotografi fra en anti-EF-demonstration i 1972. En kvinde genser billedet mange år senere og reflekterer over de mennesker, der dengang udgjorde et fællesskab. Gennem én dag i 1986 følger vi deres livsbaner, drømme og skuffelser i et nuanceret portræt af en generation og et samfund i forandring.
* Forfatter: Jens Smærup Sørensen
* Titel: Katastrofe
* Udgivelsesår: 1990
* Forlag: Gyldendals Bogklubber
* ISBN: 87-01-40502-0
* Sprog: Dansk
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Annoncens metadata
Sidst redigeret: 22.6.2026 kl. 19:31 ・ Annonce-ID: 15817846



