Billedgalleri
(1/4)
Edgard Blochet - Les enluminures des manuscrits orientaux, turcs, arabes, per...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
1926 udgave af Edgard Blochet, Les enluminures des Manuscrits Orientaux, med 120 plancher og nøje reproduktioner af orientalske manuskriptilluminationer. Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Originaludgaven fra 1926 af Edgard Blochet, Les Enluminures des Manuscrits Orientaux, et værk af reference om kunsten og kalligrafien i orientalske manuskripter, primært persiske og islamiske, men også kinesiske. Gennem denne referencebog vil du lære at skelne mellem oprindelse og datid for persiske, indiske og islamiske illuminationer generelt.
• Stand: God stand (se billeder for fejl), hardcover i semi-læder, slidte hjørner, rent indvendigt.
• Illustrations: 120 plancher i fototypi, præcise reproduktioner af orientalske manuskriptilluminationer. Nogle plancher er monteret, hvilket giver et udseende tæt på originalen.
Sprog: Fransk.
• Reliure : Halvlæder.
• Vægt: ca. 4 kg
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 15714175 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 8.11.2025 kl. 05:56 |