
Billedgalleri
Miklós Mészöly – En Sportsmands Død (1967) – sjælden dansk udgave
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 19 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Sjælden dansk udgave af den ungarske forfatter Miklós Mészölys roman En Sportsmands Død, udgivet af Samlerens Forlag i 1967.
Romanen begynder med fundet af den berømte ungarske sportsmand Bálint Öze, som findes død under mystiske omstændigheder. Var det et ulykkestilfælde eller selvmord? Gennem minder, vidnesbyrd og personlige relationer samler fortælleren langsomt brikkerne til et komplekst portræt af et menneske præget af ambitioner, ensomhed og tidens samfundsforhold. Samtidig tegnes et fascinerende billede af efterkrigstidens Ungarn.
Meget flot stand for alderen. Mange sider er fortsat uopskårne, hvilket tyder på, at bogen næppe har været læst. Let alderspræg og mindre brugsspor på omslaget, men generelt et særdeles velholdt eksemplar.
Udgivelsesår: 1967
Forlag: Samlerens Forlag
Oversætter: Elsebeth Juncker Ratel
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.6.2026 kl. 20:49 ・ Annonce-ID: 15607169
