Billedgalleri
(1/4)
Labelled Karl Bruckner - - Violin - Tyskland
Til salg4.470 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Smuk 4/4 gave Saksisk violin af Karl Bruckner fra Markneukirchen. Violinen er fra 1930'erne i det 20. århundrede. Violinen er smukt færdiggjort, og lyden er fyldig og dominerende. Bemærkelsesværdigt er også den dobbelte kru og inlægningen på violinen (se billeder).
Målene er:
Total længde. 59,7 cm.
Mål. 33,2 cm
Corpus. 36,1 cm
Tallle. 11,9 cm
Bredde ovenfor. 17,1 cm
Bredde under. 21,2 cm
Violin- og strygestokke, der beskrives som 'certificeret' eller 'tilskrevet', indeholder billeder af deres certifikater og har derfor en højere grad af dokumenteret sikkerhed med hensyn til producent, oprindelse og alder end instrumenter, der kun beskrives som 'mærket' (violin) eller 'stemplet' (strygestokke), for hvilke vi ikke giver nogen garanti.
Om Catawiki
Catawiki er en
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
| Annonce-ID | 15505364 |
|---|---|
| Sidst redigeret | 1.11.2025 kl. 06:09 |