Billedgalleri
Haruki Murakami – 1Q84, Bog 2 (dansk udgave)
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Sælger Haruki Murakamis “1Q84, Bog 2”, oversat til dansk af Mette Holm.
Udgivet af Forlaget Klim, 1. udgave, 2. oplag (2013).
Smukt hardcover med originalt omslag designet af Joyce Grosswiler.
1Q84 – Bog 2 fortsætter den parallelle fortælling om Aomame og Tengo i den mærkelige verden kaldet 1Q84 – et alternativt 1984, hvor virkelighedens regler langsomt forskydes.
Aomame lever skjult efter sit attentat og frygter den mystiske organisation Sakigake, mens Tengo bliver mere og mere indviklet i konsekvenserne af at have omskrevet Air Chrysalis. Han overvåges af de gådefulde Little People, og grænsen mellem fiktion og virkelighed bliver stadig mere usikker.
Bog 2 uddyber mytologien, øger spændingen og trækker Aomame og Tengo tættere på hinanden – både skæbnemæssigt og følelsesmæssigt – uden at de endnu mødes. Romanen kredser om ensomhed, kærlighed, kontrol og spørgsmålet om, hvad der er virkeligt.
Bogen er i rigtig pæn stand, kun lette brugsspor på omslaget (se billeder).
📚 En moderne klassiker af Murakami – perfekt til samleren eller litteraturelskeren.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.12.2025 kl. 11:21 ・ Annonce-ID: 15484144
