
Billedgalleri
Pernille Bülow lamper
Til salg
200 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Har aldrig været oppe at hænge.
Pernille Bülow ReUse lampe/pendel.
Tekst fra hjemmesiden:
Unik mundblæst glaspendel i genbrugsglas, designet af Pernille Bülow og håndlavet på vores eget værksted i Nexø, Bornholm.
ReUse kollektionen er lavet af affaldsglas fra Novo Nordisk. De har store mængder af borosilicate-glas i overskud fra deres produktion, som nu bliver gensmeltet og formet til fine brugsgenstande, så overskudsglasset bliver genbrugt. Borosilicate-glasset reagerer anderledes end det glas, der normalt bruges i glaspusteriet, og derfor er der en masse fine små bobler i det.
Diameter: ca. 12 cm.
Bemærk at foto er vejledende! Hver lampe er unik, og da de mundblæste bobler er fritblæste, vil de variere i størrelse og form.
Incl. 3 meter stofledning i grå og fatning/ophæng i mat aluminiumkrom. 2W energivenlig LED pære medfølger også.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 31.10.2025 kl. 10:29 ・ Annonce-ID: 15483160