
Billedgalleri
Jerzy Kosinski – Djævletræet
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Samleren, 1973 – Dansk oversættelse af The Devil Tree
En intens og symbolmættet roman af Jerzy Kosinski, den polsk-amerikanske forfatter bag de prisbelønnede værker Trin og Chance.
Djævletræet fortæller historien om en ung dreng, der vokser op i et brutalt og kaotisk miljø præget af vold, fattigdom og mangel på omsorg. For at overleve lærer han tidligt at manipulere, udnytte andre og handle uden hensyn til moral.
Et centralt symbol i fortællingen er “djævletræet”, som repræsenterer ondskab, frygt og de mørke kræfter, der præger hans opvækst og udvikling. Gennem forskellige episoder ser man, hvordan drengen gradvist mister sin uskyld og bliver formet af de hårde omgivelser.
• Udgivet af Samleren, 1973
• Oversat til dansk af Leif G. Berthelsen
• Trykt i Chr. Andersens Bogtrykkeri A/S
• ISBN: 87-568-0222-4 (indbundet)
• Smudsomslag med portrætfoto af forfatteren
• Fin stand – lidt slid i kanten af omslaget, sider pæne og rene
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 17.2.2026 kl. 20:11 ・ Annonce-ID: 15160279




