Billedgalleri
(1/4)
La Primula - Roberto Lemmi (1901-1971) - Bordservice til 6 (7) - Porcelæn - J...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Pragtfuldt borddækningssæt til 6 personer lavet af keramik, med livlige jagtscener hentet fra Roberto Lemmis illustrationer. Servicen er fremstillet af den italienske manufaktur La Primula.
Hvert fad i servicen gengiver i livlige nuancer en jagtscene tegnet af den store illustrator og grafiker Roberto Lemmi, anerkendt som en af de største repræsentanter for europæisk dyrekunst i det tyvende århundrede. Hvert scene er underskrevet af kunstneren. Manufakturen La Primula har ændret Lemmis originale farver og med en stærk mætning har opnået fade, der er mere i tråd med den moderne smag.
Sættet består af
6 etager
1 serveringsbakke
Decoro modstandsdygtig over for opvaskemaskine.
Meget sjælden tjeneste.
Roberto Lemmi, Firenze, 1901-1971.
Født i Firenze i 1901, uddannede han sig i sin hjemby, hvor han
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
Annonce-ID | 14988878 |
---|---|
Sidst redigeret | 16.10.2025 kl. 06:58 |