
Billedgalleri
DØDENS SOMMER af Inger Gammelgaard Madsen / Krimi / Thriller / Spænding
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Politikommissær Rolando Benito fra Østjyllands Politi har købt sommerhus ved kysten med udsigt til den lille ø Hjelm i Kattegat, og han glæder sig til at holde en god, lang sommerferie med familien. Sommerhuset skal bare lige renoveres først. Under oprydningen i et skur finder Rolandos datter en lille trækiste. Kisten indeholder billeder og gamle breve samt avisudklip om tre fiskere, som forsvandt i løbet af blot to uger fire år tidligere, og som aldrig blev fundet. Brevene giver Rolando indblik i en ung kvindes tragiske liv på Hjelm tilbage i 50’erne, dengang øen var beboet. Rolando bliver interesseret i den unge kvinde og hendes datters skæbne og opdager i den forbindelse, at der i sommerhuset gemmer sig flere frygtelige hemmeligheder, som ikke tåler dagens lys.
Journalist Anne Larsen arbejder med drabet på graverjournalisten Johanne Münster i sit kriminalprogram CrimeWatch. Journalisten er fundet skuddræbt i sin bil i et havnebassin i Aarhus Havn. Det formodes, at hun blev dræbt på grund af en opgave, som hun var i gang med. Men hvad var det, graverjournalisten havde fundet ud af? Anne beslutter at gå videre med Johanne Münsters arbejde, og sagen bringer hende til Ebeltoft Fiskerihavn. Her møder hun tilfældigt Rolando Benito, der arbejder på samme sag, som fører tilbage til sommeren 2019, hvor de tre fiskere forsvandt på havet. Men grunden til deres forsvinden viser sig at være meget mere makaber end forventet.
Hæftet paperback fra 2024 og som ny
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.10.2025 kl. 18:50 ・ Annonce-ID: 14920155