
Billedgalleri
Erik Henningsen Tegning med to mænd
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 46 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Tegning: Pen og lavering på papir af Erik Henningsen med signatur som monogram. I sort-hvid. Motiv viser to mænd i samtale foran en bygning. Indramningen er i en enkel, gylden ramme. Bagpå ses mærkat med tidligere proveniens hvor den er solgt fra.
Købt på auktion hos Bruun Rasmussen i 2022.
Erik Henningsen (1855–1930) var en af de mest markante danske kunstnere i slutningen af 1800-tallet og begyndelsen af 1900-tallet. Han blev uddannet på Kunstakademiet i København og var en central skikkelse i den såkaldte socialrealistiske retning, hvor tidens sociale forhold og hverdagslivets mennesker blev skildret med varme, nærvær og stor teknisk kunnen.
Henningsen var især kendt for sine realistiske og fortællende motiver – scener fra gaden, værkstedet, havnen eller de små hjem – ofte med et humanistisk og empatisk blik for almindelige menneskers vilkår. Senere i sin karriere bevægede han sig over i mere stemningsfulde og naturalistiske gengivelser, herunder portrætter og genrebilleder.
Hans værker er kendetegnet ved en sikker tegneteknik, sans for lys og detaljer, samt en evne til at formidle både miljø og følelse på en måde, der stadig taler til beskueren i dag.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 12.10.2025 kl. 12:12 ・ Annonce-ID: 14872733