Billedgalleri
(1/4)
Val Saint Lambert - Vase - Vase i krystaludskæring med overlay. - Krystal
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Meget smuk skårne krystalvase med overlay fra den berømte glasfabrik Val St Lambert i Belgien, svarende til Baccarat i Frankrig.
Dette stykke blev skabt i 1930'erne til 1960'erne, det er i skåret krystalkrystal Overlay, det har en smuk rubinrød og gennemsigtig farve og har en fin tykkelse.
Den har en diamantformet skæring i biseau øverst på vasen og smukke motiver i form af halvkugler nederst, og dens glans fremhæver endnu mere skønheden og eneståenheden af denne vase.
Beskrivelse:
Skaber: Val Saint-Lambert.
- Signeret under fodpladen 'Val St Lambert'.
- Teknik: Vasen er lavet af krystal med et dekorativt 'rød på klart' (overlay / dobbeltlag): det er typisk det, man kalder et 'dobbeltlag' eller 'overlay' (cut-to-clear) krystal, hvor den røde lag er påført det klare krystal, og derefter skåret (udhullet)
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
Annonce-ID | 14857950 |
---|---|
Sidst redigeret | 12.10.2025 kl. 06:28 |