Billedgalleri
At Gøre Kultur I Skolen Bog af Nanna B. Butters og Jette Bondergaard
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Nanna B. Butters og Jette Bondergaard At Gøre Kultur I Skolen bog om interkulturel praksis i historieundervisning. Bogen indeholder metoder og perspektiver til at integrere kulturforståelse i skolen.
Nota udgivelsesår: 2025
Udgave: Akademisk Forlag, 2010
ISBN: 9788750041603
Indhold: Kultur som handlinger, der gøres ; Didaktik spørger efter værdi ; Historiedidaktik ; Identitetsprocesser i historiefaget ; Kultur - fra privilegium til hver mands eje ; Er man eller er man ikke kultur? ; Mono-, multi- eller interkulturel undervisning ; Nationen som naturligt udgangspunkt? ; Flere forståelser af folk og fællesskab ; Når kultur bliver til natur ; Globaliseringshistorier ; Undervisning og læring med kultur i spil ; Krop og kulturel praksis i historieundervisningen ; Metodefrihed - didaktisk ansvar for kulturåbninger
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.10.2025 kl. 22:59 ・ Annonce-ID: 14855448