Billedgalleri
Staffordshire Spill Vase – engelsk fajance, ca. 1850–60’erne
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 33 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Dekorativ og historisk Staffordshire Spill Vase fremstillet i fajance omkring midten af 1800-tallet, for ca. 150 år siden. Vasen stammer fra Staffordshire-regionen i England, der i perioden var centrum for keramisk produktion og kendt for sine farverige figurer, hverdagsgenstande og fortællende dekorationer.
En spill vase blev traditionelt anvendt til opbevaring af “spills” – små træ- eller papirstikker, som blev antændt ved ildstedet og brugt til at tænde lys, piber eller lamper. Disse vaser stod typisk på kaminhylden og havde både en praktisk og dekorativ funktion i victorianske hjem. Formen og dekorationen varierede, men mange var udformet med figurer, træer eller scener, som gav dem karakter og fortælling.
Denne vase fremstår i flot stand med fine krakeleringer i glasuren – et alderssvarende træk, der vidner om dens lange historie. Der er ingen brud, revner eller andre skader, hvilket gør den til et sjældent velbevaret eksemplar. Farverne er klare, og detaljerne i figurer og motiv er intakte, hvilket understreger både håndværket og den æstetiske kvalitet.
Et smukt og autentisk eksempel på engelsk fajance fra den victorianske æra – velegnet til samlere af Staffordshire-keramik, interiør med historisk karakter eller som et fortællende objekt i udstillinger og hjem med sans for kulturarv.
(G004)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 16.2.2026 kl. 16:18 ・ Annonce-ID: 1483993












