
Billedgalleri
Helge Refn – Teatrets maler. Se fotos og omtale
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Udgivet med støtte fra Hendes majestæt Dronning Margrethe, DSB og fra Bing & Grøndahl
Henrik Steen møller – Kunstbogklubben – 1987 – 144 sider – fast bind med smudsomslaget intakt – pæn stand
” Helge Erik Lund Refn (5. november 1908 i København – 10. maj 1985) var en dansk kunstner og teatermaler.
Helge Refn tegnede kostumer og scenografi til en lang række forestillinger bl.a. på Det Kongelige Teater og Dramaten i Stockholm og mange plakater til forestillingerne.
Han var elev i Paris 1929-1931 hos maleren Fernand Léger og senere hos teatermaleren Louis Jouvet.
Helge Refn tegnede også plakater, som ikke var knyttet til teaterforestillinger: to til Tivoli; en til ugeprogrammet (1960) og årsplakaten (1985). Desuden seks årsplakater for DSB (1979 originaltegningen på Museum of Modern Art i New York) og plakat for kombinerede tog- og teaterbilletter (DSB/ARTE) 1985.
Udsmykning på Storebæltsfærgen Kronprins Frederik. I 1985 udgav det danske postvæsen et frimærke tegnet af Helge Refn med et motiv fra færgen”.
Se også mine øvrige annoncer på f.eks. gammel danmarks- og lokalhistorie og ikke mindst gemte og næsten forglemte Hits og ikke-hits på deres rette medie: vinyl.....ja, hele slægtens læsestof og vinyler er i spil.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.10.2025 kl. 10:27 ・ Annonce-ID: 14649124