Billedgalleri
Fra adel til lægestand – Domus Medica før 1948 – Alice Maud Guldbrandsen
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 17 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Historie
Smukt illustreret og lokalhistorisk værk om Domus Medicas historie før 1948, skrevet af Alice Maud Guldbrandsen og udgivet af Lægeforeningens Forlag i 1995.
Bogen fortæller historien om det Plessenske Palæ på Østerbro i København – fra dets tid som adelspalæ til dets rolle som samlingspunkt for den danske lægestand. Med historiske fotografier, plantegninger og beskrivelser af bygningens arkitektur, beboere, omgivelser og udvikling gennem tiden giver bogen et spændende indblik i både københavnsk lokalhistorie og dansk lægehistorie.
En interessant udgivelse for samlere af medicinhistorie, københavnerhistorie og arkitektur.
Detaljer
* Titel: Fra adel til lægestand – Domus Medica før 1948
* Forfatter: Alice Maud Guldbrandsen
* Forlag: Lægeforeningens Forlag
* Udgivelsesår: 1995
* ISBN: 87-87577-79-8
* Illustreret
* Hardback
Stand
God stand indvendigt med pæne og rene sider. Lettere aldersspor/misfarvning på kanten af siderne. Fremstår generelt meget velholdt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.6.2026 kl. 08:20 ・ Annonce-ID: 14632281

