Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Det er ikke bare en simpel figur: det er et kunstværk. Jeg kender ikke navnet på illustratoren, men det er sikkert, at vedkommende skulle have været i Paris mellem 50'erne og 60'erne og have tegnet for de vigtigste high fashion-huse, enten ved at skabe eller illustrere nogle modeller: M. Rautti, Worth, Baille, Desses, B. Sagardoy, Fath, Carver, Dioor, Lancia, Julian Rose, Ricci og H. De Givenchy.
Operaen, som er en del af en stor samling, er en model designet til Jacques Griffe, en fransk high fashion-stilist. Den er fuldstændig håndlavet med brug af tempera, blæk og akvarel på højkvalitets rosaspina-papir. Den måler 50,5x62,5 cm og er i god stand, som vist på billedet, selvom den har nogle uundgåelige tegn på alder. Der sikres optimal emballage.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online