Billedgalleri
Wes Lang. fra Picture Box and Half Gallery;
Til salg
2.500 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Wes Lang. Sjælden udgået bog fra Picture Box and Half Gallery;
I løbet af de sidste årtier har kunstneren Wes Lang finpudset sit håndværk, blandt andet ved at udtrætte og besætte et post-pop amerikansk landskab. Mange af kunstnerens inspirationskilder er et resultat af en distinkt selvbiografisk oplevelse med visse undtagelser; den indfødte amerikanske såvel som andre totemer fra det amerikanske vesten, og malere og billedhuggere fra midten af forrige århundrede såsom Twombly, Guston, Kline, Mitchell og Bacon, der duer op til de mere moderne kunstnere såsom Basquiat, Kippenberger og Mike Kelley.
Til dato har Lang primært sat sit præg på lærred og papir. Han er kendt for at skabe overflader, der syder; Bombastiske melanges, ofte fyldt med elegant gengivne, stadig rå billeder af mandlige høns med lejere, indianerhøvdinge, faldne countrymusikikoner, sensuelle forførersker, for længst forsvundne folkelegender, døde forfattere, motorcykler, roser og anden flora, fugle, heste, som alle kæmper om en fremtrædende plads i kompositioner syet sammen og løst af kryptiske kradseskrift med en bittersød, folkelig genklang af Ram Dass og Tao via universets grænse.
Forlægger
PictureBox Inc. , Half Gallery
By
New York
År
2013
Sider
144 sider (90 farver / 20 sort/hvid)
Dimensioner
23,5 x 30,6 cm.
Dække
Indbundet - Pap
Bindende
Syet bundet
Farve
Sort-hvid , Farve
ISBN
9781939799111
Lager-ID
224211
Wes Langs (født 1972) første monografi fokuserer på hans værker på papir – komplicerede arrangementer af hans typisk amerikanske ikonografi, kyndigt gengivet i blæk og maling og sat sammen i udsvævende kombinationer. Disse billeder, udvalgt fra et årtis materiale, spænder fra kunstnerens omslag til en Grateful Dead-boks fra 2012, der kronikerer deres episke turné i 1990 (som opfyldte en teenagedrøm for Lang), til præcis klassisk tegning, der minder om en illustrator fra det nittende århundrede, i en svimlende blanding af amerikansk historie, bikerkultur, tatoveringsikonografi, ornamentik, indiansk kunst, pin-ups, avisoverskrifter og taoistiske tekster. Denne bog – den eneste trykte Wes Lang-monografi – indeholder et essay af forfatteren James Frey og vil utvivlsomt appellere til både Langs store online følgerskare og fans af Americana.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.10.2025 kl. 11:55 ・ Annonce-ID: 14569858