Billedgalleri
Skaksæt i ædeltræ med intarsia og Staunton-brikker med pinde
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 19 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Et elegant og funktionelt skaksæt, hvor både æstetik og praktisk design går op i en højere enhed. Skakbrættet er udført som en æske i ædeltræ med indlagt intarsia – en dekorativ teknik, hvor forskellige træsorter er indlagt i mønstre, hvilket giver brættet et raffineret og håndværkspræget udtryk.
Alle brikker er af klassisk Staunton-design, som siden midten af 1800-tallet har været den internationale standard for turneringsspil. Designet er kendetegnet ved sin klare symbolik og balancerede proportioner, hvilket gør brikkerne let genkendelige og behagelige at spille med.
Hver brik er forsynet med en lille pind i bunden, så den kan fastgøres i hullerne på skakbrættet. Dette gør sættet ideelt til rejsebrug, undervisning eller spil i bevægelse, hvor stabilitet er vigtig. Brættets konstruktion med indbyggede opbevaringsrum sikrer, at brikkerne kan pakkes væk sikkert og overskueligt.
Et smukt og velgennemtænkt sæt, der kombinerer klassisk skaktradition med praktisk anvendelighed – velegnet til både samlere, entusiaster og dem, der ønsker et spil med karakter og historie.
(L012)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.11.2025 kl. 11:47 ・ Annonce-ID: 14480544