Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Originaludgaven af disse to samlinger af poesi på occitansk med deres franske oversættelse ved siden af. Meget sjældne eksemplarer, en af de 100 på Lafuma (med de 10 japon og de 300 alfa), bærer her nr. 15 & 52, første bind signeret i hånden af forfatteren.
To bind i luksuriøse bind signeret Alix, halv-maroquin citron med hjørner, ryg med ornamenterede nerf, titel og forfatter med små guldstøbt præging. Guldede kanter. Forsider og ryg bevaret.
En samling af sange, digte og fortællinger, hvor fuglen står i centrum for universet. Her finder man laurbær, cardelin eller mindre kendte fugle som concierge. For øret lyder digte som et åndedrag af liv, glædesange. En let og frisk poesi fra en tid, hvor digtere sang om deres forbindelse med naturen.
De to bøger dedikeret til fugle, som alle de andre værker spredt i hans værk, er
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.