Billedgalleri
Mennesket i hjernen. En grundbog i neuropædagogik (2. udgave). Af Kjeld Fredens.
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 18 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Psykologi og uddannelse
Mennesket i hjernen
En grundbog i neuropædagogik
Forfatter: Kjeld Fredens
Hans Reitzels Forlag, 2012
2. udgave, 1. oplag
423 sider
—
‘Mennesket i hjernen’ er en bog om, hvordan man kan hjælpe andre med at blive mere lærenemme.
Bogen handler om mennesket i hjernen, ikke hjernen i mennesket. Det er ikke hjernen, der tænker, det er individet, og det er et individ med en krop, der er uløseligt bundet til den situation, individet befinder sig i.
‘Mennesket i hjernen’ er skrevet til den, der vil blive mere kritisk i sit arbejde med neuropædagogik, og som vil blive bedre til at tænke over sin egen praksis som pædagog, lærer eller behandler.
2. udgave er gennemgribende revideret og inddrager den nyeste forskning, bl.a. om embodiment, om hvorfor arbejdshukommelsen kan spænde ben for læring, og hvordan den kan styrkes; om kollaborativ læring og fælles opmærksomhed - læring i fællesskaber. De vigtigste kognitive temaer bliver belyst, og de munder ud i metodiske anvisninger.
Kjeld Fredens er læge og hjerneforsker. Han er selvstændig forsker i ledelse og kognition og har været lektor ved Neurobiologisk Institut ved Århus Universitet, rektor for Skive Lærerseminarium og udviklings- og forskningschef ved Vejlefjord NeuroCenter.
—
Minimale slidspor på omslaget. Ren og pæn indvendigt.
Sendes med Dao (Fiks Færdig). Personlig afhentning ikke muligt.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.9.2025 kl. 16:12 ・ Annonce-ID: 14382479