Billedgalleri
(1/5)
Patek Philippe Nautilus 3800 "Beyer"
Til salg425.000 kr.
Beskrivelse
Klassisk Patek Philippe Nautilus "Beyer", ref. 3800/001 fra november 1984
En sjælden og særligt eftertragtet Patek Philippe Nautilus 3800, udført i guld/stål og tegnet af den legendariske Gérald Genta. Uret måler 37,5 mm og bærer den ikoniske blå skive, der changerer elegant i lyset. Skiven har datovisning ved kl. 3 – men dette eksemplar skiller sig ud med den eftertragtede “Beyer”-signatur over kl. 6, en sjældenhed blandt samlere.
Beyer Chronometrie i Zürich er en af verdens mest prestigefyldte forhandlere og har haft tæt samarbejde med Patek Philippe siden 1839. At få sit navn på en Patek-skive er et privilegium, som kun ganske få forhandlere – såsom Tiffany & Co. og Gübelin – har haft. Eksemplarer af Nautilus 3800 med Beyer-signatur er derfor yderst sjældne og højt værdsatte på samlermarkedet.
Indvendigt finder man Pateks ultratynde Caliber 335 S C – et selvoptrækkende værk med central sekundviser, 29 juveler, monometallisk balance og gylden rotor, udsmykket med Genève-striber. Et teknisk raffineret værk, der vidner om Patek Philippes håndværk på højeste niveau.
Denne Patek Philippe Nautilus “Beyer” kommer med bokse, papir og certifikat.
Stand: 8
Størrelse: 37
Årstal: 1084
Tilbehør: Bokse, papir, certifikat
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Patek Philippe
- Køn
- Mand
Lokation
Annonce-ID | 14366500 |
---|---|
Sidst redigeret | 26.9.2025 kl. 06:02 |