Billedgalleri
DET GENIALE KUP af Pernille Redder & Jim W. Lyngvild / Roman / Krimi / Historie
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 12 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
UDEN SKAM #1
Familien Hansen levede et liv langt ud over rampen, og vi møder dem i København i 1909, straks inden Folkebanken krakker, og faren Julius har mistet alle familiens penge. Men for familien Hansen er der altid en løsning, og den driftige mor Emilie lejer et butikslokale hvorfra de kan sælge tyvekoster til købelystne københavnere. Familiens hjemmeboende børn, den 21- årige Martin, 17-årige Angelica og 15-årige Louis inddrages i de mange skamløse svindelnumre, der skal få familien på fode igen, og da Martin udtænker sit livs kup må alle hjælpe til og gøre det, som er bedst for familien.
DET GENIALE KUP er første bind i serien om den skamløse familie Hansen, deres interne konflikter og deres kamp for at klare sig i en tid, hvor det sjældent svarer sig at blive på den rigtige side af loven.
Familieoverhovedet Julius Hansen blev aldrig den succes i verden, som han selv mente sig bestemt til, men i 1909 står næste generation klar. Hans fem børn, især Martin og Angelica, har hver deres store planer og drømme. Og de skyr ingen midler.
Jim Lyngvild, der er Julius Hansens tipoldebarn, har fået idéen til romanserien. Utallige retsdokumenter, dagbøger, avisartikler og fotos er blevet gravet frem og danner grundlaget for den fiktionaliserede fortælling, som Pernille Redder har skrevet.
Særdeles velholdt hardback m/smudsomslag, fra 2024 og fra røgfrit hjem
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.9.2025 kl. 20:52 ・ Annonce-ID: 14285475