Billedgalleri
(1/4)
Karl Ens, Volkstedt - Figur - Porcelæn
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Sjælden ENS Volkstedt porcelænsfigur – par af eksotiske fasaner – håndmalet – Tyskland, ca. 1930 - i fremragende stand.
En smuk og fint detaljeret porcelænsgruppe, der skildrer to eksotiske fasaner, fremstillet af ENS (Ernst August Karl Schneider Porzellanmanufaktur, Volkstedt, Thüringen, Tyskland).
Denne delikate skulptur viser den berømte ENS-mestrering i realistisk modellering og lys, naturalistisk polykrom dekoration.
Hvert fjer er håndmalet med levende detaljer i nuancer af gult, orange, turkis, grønt og pink, afsluttet med en blød porcelænsglasur, der fremhæver de levende farver.
Marked: underside med det grønne ENS-mærke (brugt fra ca. 1900 til 1950) og modelnummer 6857.
Periode: ca. 1930
Oprindelse: Tyskland, Volkstedt (Thüringen)
Producent: ENS (Ernst August Karl Schneider
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 14185289 |
---|---|
Sidst redigeret | 20.9.2025 kl. 07:12 |