
Billedgalleri
(1/4)
Spejl - Træ, det italienske håndværk i middelalderen - Spejl med træ- og forg...
Til salg1.043 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Spejl med træ- og guldgipsramme.
Italien, 1950
Elegant italiensk produceret spejl fra 1950'erne, kendetegnet ved en raffineret ottagonal ramme i træ og forgyldt gips. Arbejdet, typisk for periodens håndværk, har en bølget profil og er beriget med et mønster af forgyldte perler, der fremhæver den indre ramme og tilfører dybde og lys til spejlingen.
• Epoke: 50'erne
• Oprindelse: Italien
• Materialer: Træ og gildgips med originalt samtidigt spejl
• Dimensioner: Højde 87 cm – Bredde 60 cm – Dybde 6 cm
• Betingelser: Helt original, aldrig restaureret. Den reflekterende plade er stadig den fra tiden, med sin autentiske patina. Guldblændingen har små mangler på flere steder, tydeligt fremhævet på billederne. Disse tidsmærker påvirker ikke den samlede æstetik, tværtimod vidner de om ægthed og vintage-tiltrækning.
Spejlet
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 14181876 |
---|---|
Sidst redigeret | 20.9.2025 kl. 06:23 |