Billedgalleri
Kandisskål fra Fyens Glasværk – Serien Rolf, ca. 1940
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Smuk og velbevaret kandisskål i presset glas fra den klassiske Rolf-serie, produceret af Fyens Glasværk omkring 1940. Skålen er fremstillet i klart presset glas med en elegant plansleben standflade, som sikrer stabilitet og fremhæver glassets kvalitet. Med en højde på 9,5 cm og en diameter på 17 cm har skålen en harmonisk og funktionel form, ideel til servering af kandis, sukker, konfekt eller som dekorativt element.
Rolf-serien blev introduceret i 1934 og er kendetegnet ved sin tidstypiske geometriske formgivning, hvor funktion og æstetik går hånd i hånd. Skålen har en let bølget kant, som giver den et klassisk udtryk, og den pressede glasstruktur skaber et smukt lysspil, når den placeres i naturligt lys. Den planslebne bund er et kvalitetsmærke, som vidner om glasværkets håndværksmæssige standarder i perioden.
Fyens Glasværk blev grundlagt i Odense i 1873 og var i drift frem til 1990. I 1930’erne og 40’erne var værket en af Danmarks førende producenter af brugsglas og dekorative genstande, og Rolf-serien er blandt de mest populære og genkendelige designs fra denne æra. Serien blev produceret i forskellige former – skåle, fade, jardiniere og kander – og er i dag eftertragtet blandt samlere af dansk design og glasproduktion.
(B005)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 11.11.2025 kl. 11:39 ・ Annonce-ID: 1395701



