Billedgalleri
Tændstikæskeholder – Just Andersen, Art Deco, tin, ca. 1935
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 16 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Elegant tændstikæskeholder i tin, designet af Just Andersen (1884–1943) og fremstillet omkring 1935. Objektet er udført i patineret tin med typiske Art Deco-formelementer, herunder geometrisk profilering og funktionel symmetri. Designet kombinerer enkelhed og raffinement, som kendetegner Just Andersens arbejde i perioden.
Holderen er beregnet til standard tændstikæsker, og fremstår med diskret signatur og velproportioneret form. Den er ca. 90 år gammel og i god stand, med alderssvarende patina og intakt overflade. Just Andersen arbejdede med materialer som tin, diskometal og bronze, og hans designs blev solgt både i Danmark og internationalt.
Et samlerværdigt eksempel på dansk Art Deco-brugsdesign, relevant for samlinger med fokus på funktionelt kunsthåndværk, Just Andersen-objekter og 1930’ernes dekorative stilretninger.
(E001)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.10.2025 kl. 13:44 ・ Annonce-ID: 1395653






