
Billedgalleri
Umanak glasvase, Holmegaard, 1961 – røgfarvet glas, signeret, god stand
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 15 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Kompakt og karakterfuld glasvase fra Holmegaard Glasværk, fremstillet i 1961 som del af den ikoniske Umanak-serie, designet af Per Lütken. Vasen er udført i røgfarvet mundblæst glas med en harmonisk, konisk form og tyk glasmasse, der giver både visuel tyngde og taktil kvalitet. Den måler 9 cm i højde og 9 cm i bredde, og er signeret i bunden med “Holmegaard 19PL61”, hvilket angiver både producent, designer og produktionsår.
Vasen fremstår i god stand, med et mikro-mikroafslag ved foden (se billede), som ikke forstyrrer helhedsindtrykket. Farven har flot lysgennemtrængelighed og fremhæver seriens modernistiske udtryk. Umanak-serien blev introduceret i begyndelsen af 1960’erne og er i dag eftertragtet blandt samlere af dansk glaskunst og mid-century design.
(D001)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.10.2025 kl. 09:48 ・ Annonce-ID: 1394901