Billedgalleri
D-Day - The battle for Normady, Antony Beevor, emne: historie og samfund
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Historie
D-Day - The battle for Normady, Antony Beevor, emne: historie og samfund, Tyk Paperback udgave fra 2010 i super flot stand.
Sproget er Engelsk.
Om Bogen:
Da de Allierede gik i land i Normandiet den 6. juni 1944 for at invadere og befrie det besatte Frankrig, lagde de an til et af historiens mest ikoniske og afgørende slag. Det var den største invasionsflåde historien nogensinde havde set, da de Allierede tropper ankom til Nordfrankrig og udspillede nogle af krigens mest snedige og ihærdige ildkampe.
Antony Beevor fortæller i bogen "D-Day" alt om slaget ved Normandiet, lige fra kampene røg og damp og det enorme press feltkommandører på begge sider måtte føle, til sandheden om de civile franskmænd, der blev fanget i krydsilden.
"D-Day" er skrevet af den anerkendte britiske militærhistoriker Antony Beevor, der især er kendt for sine historiske bøger om 2. verdenskrig.
Bogen kan sendes til købers nærmeste GLS pakkeshop mod betaling
standard fragt for 1-3 normal bøger er 42,-
Gratis fragt ved køb over 250,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.2.2025 kl. 13:17 ・ Annonce-ID: 1394602