H. D'Ardenne de Tizac - Les Arts de l'Asie: Les Animaux dans l'Art Chinois - ...
Til salg1.639 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
RARISSIME: Asiens kunst: Dyrene i kinesisk kunst
7 sider tekst og femti plancher i heliogravure, hvoraf 6 i farver, hver ledsaget af et blad med billedtekster, der angiver værkernes detaljer og præciserer oprindelsen (store samlinger og museer osv.).
De sorte plader er gravet (med skål).
Meget sjælden samling af plader med temaet de kinesiske dyr i forskellige kinesiske kunstformer
Værk skabt til en udstilling arrangeret på Musée Cernuschi i maj og juni 1922, som samlede et antal vigtige og prestigefyldte genstande lånt fra forskellige samlinger i Paris, London eller Bruxelles.
Introduktion og noter af H. D'Ardenne de Tizac, konservator ved Musée Cernuschi - Librairie centrale des Beaux-Arts, Albert Lévy forlægger.
1922 Originaludgave - Fuldt læderryg i maroquin sort, med gyldne indramningslinjer på forsiderne, ryg med 5
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.