Gaume Joseph, Secco Luciano - Lotto di Opere Ottocentesche sulla Storia della...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Anonimo. Elementer af universel historie: Historien om Det Gamle og Nye Testamente. Napoli Stamperia del Fibreno, 1845. Smuk udgave af det berømte værk, der integrerer den hellige historie i Bibelen i en bredere universel historisk fortælling. Skrivet som spørgsmål og svar, kombinerer værket fortællingen om bibelske begivenheder med et generelt historisk perspektiv på verdens begivenheder. Endvidere Serie Cronologica della Soria Santa. Smuk indbinding i fuld pergament. Dimensioner 14x9, sider 234. Fremragende stand.
Gaume Joseph. Historien om den gode røver. Forpraget til Ranieri Guasti, 1879. Sjælden udgave af det berømte værk af den berømte franske teolog og forfatter. En afhandling om tyve i Judæa, den gode røver, hans fødsel, hans navn, hans liv, hans omvendelse, hans tro, håb, kærlighed, hans styrke, mådehold, forsigtighed og
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.