Vase - Emalje, Guld, Keramik, En stor og detaljeret Satsuma-vase af en udendø...
Til salg4.843 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Stor og raffineret Satsuma-keramikvase dekoreret med relieff i flerfarvet glasur og zecchino-guld med naturalistiske motiver.
Dekoreret i fuld runding, der forestiller en udendørsscene, hvor adskillige vise mænd og mestre læser de gamle skrifter på pergamentruller og tekstiler.
Øvre kollektion med blomstermotiver og guldmotiver, som basen, hvor jeg finder den kvadratiske reserve, har teksten 'Dai Nihon, Kyoto, Tōritei zō' 大日本京都東籬亭造.
Firma præget i keramik under basen Kōzan 光山.
Vasen er i fremragende generel stand. Der er en horisontal åbning mellem kroppen og halsen på vasen. Venligst henvis til billederne for yderligere detaljer.
Satsuma's keramikker er et af Japans mest værdifulde kunstfund.
Opprinnelig produsert i provinsen Satsuma, i dag Kagoshima, på øya Kyushu under Edo-perioden (1603-1868), er
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.