Billedgalleri
(1/4)
Bronze Head of an Iyoba (Queen Mother), Benin Style - Skulptur - Afrika
Til salg4.098 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Bronzehoved af en Iyoba (Dronningemoder)
Inspirationen kommer fra de traditionelle bronzefigurer fra det gamle Kongerige Benin (nutidens Nigeria), og denne slående skulptur repræsenterer en Iyoba – dronningemoren – en æret figur i Benins kongelige historie. De oprindelige hoveder af denne type stammer fra det 16. århundrede og betragtes som mesterværker inden for afrikansk kunst. Et lignende stykke er udstillet på British Museum i London.
Denne særlige skulptur er 48 cm høj og vejer 6,1 kg, hvilket gør den betydeligt større end de fleste reproduktioner. Den blev anskaffet i Ghana fra en pålidelig kunsthandler (ikke en turist-souvenirforhandler), og den er sandsynligvis et håndstøbt stykke lavet ved den traditionelle lost-wax teknik (cire perdue).
Håndværket er detaljeret, især i ansigtstrækkene og den indviklede koralbesatte
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 13634202 |
---|---|
Sidst redigeret | 2.9.2025 kl. 06:31 |