Billedgalleri
Dug, Georg Jensen
Varebeskrivelse
Dug, Georg Jensen, damaskdug, Engesvik, 140 x 250 cm, terracotta. 100% egyptisk, dobbeltvundet kæmmet bomuld, der er efterbehandlet, så det er beskyttet mod pletter og snavs. NB. Plastikindpakningen skaber et "uvirkeligt" genskinsmønster på det første foto. Dugen ser ud som på de andre fotos.
De opgivne mål er efter vask. Denne dug har endnu ikke været i vask (den har ligget en eller to gange på et bord, men uden at få pletter, og er for lang til det nuværende bord, hvilket er eneste årsag til salget). Når dugen engang skal vaskes, bør det ske ved 60 grader (jf. vejledning fra Georg Jensen).
Opr. nypris 1.650 kr. Dugen produceres ikke længere i denne smukke farve. Fast pris, skambud frabedes. Afhentning i Aarhus C eller forsendelse for købers regning.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.4.2025 kl. 17:44 ・ Annonce-ID: 1361137