Billedgalleri
(1/4)
Jacques-Bénigne Bossuet - Relation sur le quiétisme - 1698
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Jacques-Bénigne Bossuet (1627-1704). Relation om kvietisme. Paris, Jean Anisson, 1698, (2) s. 148.
En volumen in-8 (195x125 mm), helskind, ryg med ornamenterede nerver, titelblad af rødt maroquin (fra æraen). Slid og ridser på forsider og ryg, slidte hjørner. Lille ormgaleri i det nederste hjørne af de sidste 20 sider uden teksttab. Friskt indre, sjældne rødmen.
Originaludgave
Quietisme er en mystisk og åndelig bevægelse inden for kristendommen, der opstod i det 17. århundrede. Denne lære blev realiseret i Frankrig i det 17. århundrede gennem to store skikkelser: Madame Guyon, der spredte en teori om 'ren Guds kærlighed', og Fénelon, som, tiltrukket af Madame Guyons idéer, blev dens fortaler og forsvarer.
Relationen til quiétisme er Bossuets svar på denne praksis, som han fordømmer kraftigt.
Om
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 13305149 |
---|---|
Sidst redigeret | 23.8.2025 kl. 06:54 |