Billedgalleri
20th-century Architecture: The Structures That Sha, Jonathan Glancey, emne:
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Arkitektur og design
20th-century Architecture: The Structures That Sha, Jonathan Glancey, emne: arkitektur, Stor tyk Hardback udgave fra 1998, i god stand.
Sproget er på Engelsk.
Om Bogen:
Skubber man de usle arkitektoniske murbrokker fra det 20. århundrede til side, er Jonathan Glanceys bog et pantheon til æraens mest mindeværdige strukturer – 370 i alt. Glancey holder sin tekst fri for dehumaniserende jargon og arrangerer sine valg i otte sektioner: Arts and Crafts, Classicism, Organic, Modernism, Postmodernism, Robotic, Futures og Cities - og hvilken verden de i fællesskab skaber. Inden for hvert kapitel er fremragende gengivet fotografier ledsaget af et informativt og passende fyldigt eller fyldigt afsnit fra Glancey, som er stærkt kritisk over for dovenskab og alligevel altid hurtig til at bifalde ærlighed og innovativ vision. Instruktive fejl er inkluderet, ligesom bygninger, der ikke længere eksisterer, og nogle få, der aldrig vil. Denne brede rækkevidde bidrager til et mangfoldigt givende kompendium.
De store kanoner er godt repræsenteret - Horta, Rennie Mackintosh, Lloyd Wright, Behrens, Lutyens, Gaudí, Le Corbusier, Mies van der Rohe, Rogers og Foster - ligesom skelsættende strukturer, såsom Chrysler-bygningen, Guggenheim-museerne , Sydney Opera House og den "bowellist" Lloyd's Building i London. Det 20. århundrede var domineret af modernismens moralske søgen, og det udgør kernen i denne bog og dens største kontingent, der trodser van der Rohes diktum "less is more." Men hvis Gud er i detaljerne, så er denne samlings vidundere de mindre kendte bygninger, der sidder behageligt ved siden af deres mere berømte modstykker og giver perspektiv til det ambitiøse "store billede". 20th Century Architecture: The Structures That Shaped the Century er inspirerende og konsekvent underholdende - ligesom det allerbedste af dets indhold - og er en uvurderlig lærd introduktion til et tårnhøjt emne.
Bogen kan sendes til købers nærmeste GLS pakkeshop mod betaling. Grundet vægten, er prisen for porto 48,-
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.4.2025 kl. 11:24 ・ Annonce-ID: 1325784