Billedgalleri
Manchester United fodboldtrøje 2018–19 str. XL
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Størrelse: XL
Fakta:
• Mærke: Adidas ClimaCool
• Årgang: 2018–19
• Størrelse: XL
• Bemærkninger: God stand, ingen store fejl eller pletter
⸻
FODBOLDMINDER
2018–19 blev en sæson med store omvæltninger i Manchester United. José Mourinho startede som manager, men blev i december erstattet af klubbens tidligere angriber Ole Gunnar Solskjær. Skiftet markerede en ny periode, hvor klubben søgte tilbage mod de værdier, der havde præget Ferguson-årene.
Træningsbanerne på Carrington blev et vigtigt sted i denne tid, hvor profiler som Paul Pogba, Marcus Rashford og David de Gea arbejdede på at bringe stabilitet til holdet. Denne sorte træningstrøje med gule detaljer og AON-sponsor blev en del af den kollektion, spillerne bar, mens klubben genfandt en mere positiv energi under Solskjær.
Sæsonen bød på blandede resultater, men også øjeblikke, der huskes – ikke mindst comeback-sejren mod PSG i Champions League, hvor United vendte et umuligt udgangspunkt til videre avancement. Det var en af de aftener, hvor klubbens magi igen føltes levende.
Trøjen er et klassisk Adidas-design: sort bundfarve, gule detaljer på sider og skuldre samt det ikoniske United-logo i gul/sort tryk. Den skiller sig tydeligt ud fra kamptrøjerne og står som et minde om en sæson, hvor United både vaklede og viste glimt af deres gamle styrke.
Vil du eje en træningstrøje fra den tid, hvor United tog de første skridt ind i en ny æra under Solskjær?
⸻
📦 Kan sendes inden for 24 timer
🏡 Eller afhentes på Vesterbro i København
🤩 Rabat ved køb af flere trøjer
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.8.2025 kl. 20:43 ・ Annonce-ID: 13179628