Billedgalleri
Ny renoveret kobberstik/Prægning fra 2001 "SKRIGET" efter e:Munch
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 21 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
jeg sælger kunstværker i form af kobber- og tinprægede billeder, som jeg selv fremstiller under navnet Kalu – kobberstudio Vordingborg.
Alle mine værker er 100% håndlavet og skabt af koldvalset metalfolie i en tykkelse på 0,10 mm (kobber og tin). Gennem nøje og dedikeret håndarbejde formes hvert billede som et relief på forsiden. Værkerne har typisk en størrelse omkring 20 x 30 cm, og prisen varierer afhængigt af værkets kompleksitet. Siden 1971 har jeg arbejdet med denne teknik og løbende udviklet mit eget unikke udtryk.
Et særligt eksempel på mine værker er "Skriget", inspireret af Edvard Munch. Oprindeligt skabte jeg dette værk i 2001, men mistede det af syne gennem årene som følge af flere flytninger. Først efter min seneste flytning til Vordingborg fandt jeg det igen, gemt væk i en kasse. Da jeg genopdagede det, var værket i dårlig stand og krævede omfattende restaurering. Jeg fjernede lakken, adskilte bagpanelet fra folien og genopbyggede værket fra bunden. Resultatet er, at det nu står frem som oprindeligt, med den rødlige horisont og den dystre stemning, jeg dengang stræbte efter at indfange, stadig intakte og levende. Restaureringen blev færdiggjort den 13. august 2025, og værkets dimensioner er 20,5 x 29,5 cm.
I januar 2025 besluttede jeg desuden at skabe en ny version af "Skriget". Dette nyere værk formår ligeledes at indfange den samme intense og frygtindgydende stemning, men med en endnu større detaljerigdom. Dimensionerne på denne udgave er lidt større – 24 x 33 cm. Begge disse værker symboliserer min dedikation til kobberprægning og min evne til at skabe kunst, der rører og engagerer mennesker.
Til sammenligning et nyt (SKRIG”) , som jeg lavede i januar 2025, som også afspejler den særlige og frygtindgydende stemning i en meget godt gengivelse dimensioner til denne er 24cm X 33cm.
Den gamle fra 2001 koster 350,-
Den ny fra 2025 koster 350,-
plus 50 ,-kr forsendelse
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 20.9.2025 kl. 17:22 ・ Annonce-ID: 13077100