Billedgalleri
(1/4)
Stefanie Schneider - Tears in the Rain (Beachshoot)
Til salg18.625 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Originalfotografi af den tyske fotograf Stefanie Schneider (*1968), kunstnerens lagernummer 1448.02.
Tårer i regnen (Beachshoot)
PROCES: analog C-Print på RC-fotopapir, håndtrykt af kunstneren
Alder / periode: 2005
DIMENSIONER: 80x80 cm
i fremragende stand
Stefanie Schneiders strålende situationer finder sted i den amerikanske vest. Beliggende på kanten af en undvigende super-reality, giver hendes fotografiske sekvenser stemningen for løst vævede fortællinger og et cast af fantasmiske karakterer.
Schneider arbejder med kemiske mutationer af udløbne Polaroid-filmmaterialer. Kemiske eksplosioner af farver, der spreder sig over overfladerne, undergraver fotografiets forpligtelse til virkeligheden og inducerer hendes karakterer i trance-lignende drømmelandskaber. Ligesom flimrende sekvenser af gamle roadmovies synes
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 13056551 |
---|---|
Sidst redigeret | 15.8.2025 kl. 07:57 |