Billedgalleri
(1/4)
Gobelin - 145 cm - 200 cm - Italienske danse
Til salg2.049 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Meget stor antik væg tapestry i 1700-tallets stil, med dekoration af figurer i traditionelle italienske kostumer, der danser ved skovbryn nær en vandløb, og som forestiller et dansende par og deres familie i et landligt landskab.
Denne pastoralscene er fuld af ynde og musik. Skov og blomster bidrager til livsglæden og danser i en symfoni af pastelfarver, blå, rosa og varme, bløde orange nuancer, der fremkalder roen i et fredeligt liv i et fredeligt landskab. Et mesterværk fra Loire-værkstederne.
Dette tapet er vævet og fremstillet i Frankrig i Picaud Aubusson-værkstedet med den originale mærkat på bagsiden.
ÉTAT: Meget god stand.
DIMENSIONER : H : 145 x L : 200 cm.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 12817225 |
---|---|
Sidst redigeret | 8.8.2025 kl. 06:02 |