Billedgalleri
Belgisk Malinois
Varebeskrivelse
Alder: 1 år
Malinois hanhund – 15 måneder – kun til erfaren ejer
Det er med stor sorg, at jeg er nødt til at finde et nyt hjem til min 15 måneder gamle malinois-han. Han er en utrolig loyal hund, der i hjemmet er en sand engel – elsker at kæle, nusse og være tæt på sine mennesker.
Han er meget intelligent, elsker at bruge næsen, og har stor glæde ved bidearbejde og andre opgaver, hvor han får lov at bruge sit hoved og sin krop.
Han er vagtsom af natur og reagerer på fremmede mennesker og andre hunde, især hvis de kommer tæt på hjemmet eller opfattes som truende. Han er ikke altid tryg ved at møde mennesker på gaden (tøver ikke med at bide) så det er vigtigt, at hans kommende ejer har erfaring med hunde af denne type og kan arbejde roligt og konsekvent med ham.
Krav til kommende ejer:
• Erfaring med brugshunde / malinois eller lignende racer
• Have med god plads
• Tid og overskud til daglig motion, træning og mental aktivering
• Forståelse for hans vagtsomhed og træningsbehov
Han sælges kun til den helt rette person, der kan give ham et trygt, aktivt og kærligt hjem, hvor hans potentiale kan udvikles
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.8.2025 kl. 01:40 ・ Annonce-ID: 12816587