Billedgalleri
(1/4)
Vase - Keramik - Limoges maleri af Fanny
Til salg1.267 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Porcelænsvas/Skål fra Limoges – Håndmalet af Fanny – Frankrig, 20. århundrede – Zecchino-guld og flerfarvede blomster
Smukt opbevaringsglas med låg (kan fungere som dekorativ vase, småkage- eller konfektboks) i fineste porcelæn fra Limoges, håndmalet af kunstneren Fanny, som angivet af signaturen på bunden.
Håndmalet – Fanny
Realiseret i perlemorhvid med guldstriber i relief, har den flerfarvede blomstermotiver malet i hånden både på ydersiden og indersiden med stor opmærksomhed på detaljerne. Låget er udsmykket med en central guldknot og koordinerede blomsterdekorationer.
Mærket i bunden med grønt stempel.
Limoges Frankrig
Håndsigneret med guldblad i relief.
Et dekorativt genstand af stor klasse og fransk kunsthåndværk, sjældent i sin type på grund af rigdom af farver og udførelseskvalitet.
Højde med
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 12752901 |
---|---|
Sidst redigeret | 6.8.2025 kl. 06:14 |