
Billedgalleri
Suzie Wong, Richard Mason
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
FOR TRYG OG HURTIG HANDEL...RING ELLER SEND SMS TIL: 22969779
SENDER MEGET GERNE MED DAO ELLER GLS ELLER DU KAN HENTE I KBH. NV
Hvad kan en bog om en englænder i Hong Kong i 1950’erne og hans forelskelse i en prostitueret bruges til i dag?
Kærlighedshistorier har jo naturligt nok noget universelt over sig, selv om forelskelser og samliv naturligvis er stærkt præget af den tid, de udspiller sig i. I fortællingen om Suzie Wong lærer vi noget om, hvordan det kan have foregået i det mystiske Østen, det fortryllende eksotiske, barske og for de fleste vesterlændinge helt ukendte territorie.
Masons hovedperson Robert Lomax vender tilbage til Østen efter at have været der under 2. Verdenskrig og efter tilfældige jobs, finder han sit endelige kald: at blive kunstmaler. Han finder også sit livs kærlighed, den prostituerede Suzie Wong, som arbejder sammen med en række andre ’gadepiger’ på det hotel, hvor han naivt har lejet et værelse på månedsbasis. Andre lejere tager kun værelserne på timebasis, og Robert finder naturligvis hurtigt ud af, hvad det er for et sted, han bor. Som kunstmaler er det guddommeligt. De kinesiske piger er skønne i deres insisterende flirt med sømænd fra hele verden.
Lomax indleder et forhold til Suzie, og her ligger bogens egentlige drama. Hun har tilstrækkelig selverkendelse til at se, at hun har en svær fremtid i de borgerlige engelske cirkler, som Robert færdes hjemmevant i. Robert giver dog ikke op, og hans anseelse, formue og muligheder vokser støt i takt med, at han slår sit navn fast i kunstens verden.
Schønberg - Paperback
Se evt. mine romaner & biografier under:
2400 romaner & biografier
Sender gerne med GLS eller dao
Kan evt. bringes i Københavnsområdet for 50,-
Se alle mine annoncer under fanen:
SE SÆLGERS ANDRE ANNONCER
HR 2 - 2
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.7.2025 kl. 02:13 ・ Annonce-ID: 12503659