Billedgalleri
Rosenkrans - Jomfru Maria / Sankt Rita / Sankt Francisco Xavier / vintage
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Køn: Unisex
Hovedmateriale/sten: Sølvbelagt
Andet materiale/sten: Andet materiale
Rigtig flot stor ældre rosenkrans med ekstra medaljoner / vedhæng.
Selve kransen er lavet af sorte træperler og måler ca. 1m, på kransen er der tre ekstra medaljoner / vedhæng, som ikke originalt hører til rosenkransen, men er blevet placeret der af en tidligere ejer.
Krucifiks: Krucifikset er sølvbelagt, muligvis sølv da der er et utydeligt stempel, og er smukt dekoreret. Korset måler ca. 3,5cm *2,5cm.
Samlingen er lavet af metal og ligner det hellige hjerte ( Sacré Cœur) med M ( for Maria ) indgraveret på begge sider. Samlingen måler ca. 1cm*1cm.
Vedhæng/Medaljoner:
Det første vedhæng er firkantet og viser Jomfru Maria ( Madonnaen ) med teksterne "Vergo Verginum" det er desuden signeret "O.B.C.". På den anden side ses Jomfru Maria ( Madonna ), der viser sig for Sankt Bernadette ( Bernadette Soubirous ) i grotten i Lourdes samt teksten "Lourdes".
Det anden vedhæng er cirkulært og viser Sankt Francisco Xavier. På medaljonen står der St. Francois Xavier P. P. N ( bed for os ). Medaljonen er desuden signeret AP ( for Adolphe Penin) og Karo, og måler ca. 1,8cm i diameter. Francisco Xavier (1506-1552) var missionær der var især var aktiv i Indien og Japan. Han grundlage den første i 1549.
Det tredje vedhæng viser Sankt Rita af Cascia. Sankt Rita af Cascia, og måler ca. 1,8cm i diameter. Medaljonen er signeret AP for Aldolphe Penin og Karo. På siden af medaljonen står St. Rita ORA Pro Nobis. Sankt Rita (1381-1457 født Margherita Ferri Lotti), var en italiensk nonne, der levede fra 1381 til 1457. Hun er kendt for sit usædvanlige livsforløb, der inkluderede et voldeligt ægteskab, enkemandstilværelse, og til sidst indtræden i et kloster. Hun er særligt berømt som skytshelgen for umulige og vanskelige sager, og mange mennesker henvender sig til hende i tider med nød og fortvivlelse.
Alderen for medaljonerne signeret AP og KARO er fra før 1940 da Aldolphe Penin døde i 1940.
https://artefacts-collector.com/penin-french-engraver-art-medal-artist-lyon-ludovic-poncet/
Begge medaljoner fra AP og KARO har mulighed for egen gravering på bagsiden.
Læderpose eller læderpung til opbevaring kan tilkøbes så længe lager haves, pung 10kr og læderpose 30kr. De viste er eksempler. Slid og patina kan være anderledes fra de viste.
Kan afhentes på Islands Brygge eller kan sendes hvis modtager betaler portoen.
Hvis der ikke står andet er varen stadig til salg.
Alle forespørgsler bedes foretaget igennem DBA og ikke via sms eller telefon opkald.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 29.7.2025 kl. 17:23 ・ Annonce-ID: 12493022