Billedgalleri
(1/4)
Abbé Vertot - Histoire des Révolutions de Portugal [Reliure signée Brany] - 1711
Til salg1.863 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Ny illustreret udgave med et smukt frontispice gravure i dybtryk og en foldet plade (slægtstræ). Klassisk værk af Abbe Vertot, udgivet i 1689 med det samme frontispice under titlen "Histoire de la conjuration de Portugal".
Meget smukt eksemplar indbundet i fuldt kirsebærfarvet morocain med en signeret Brany-bindingsryg, fem guldprægede nervebånd med titlen i gyldne initialer, alle kanter guldmalede, fine gyldne linjer på siderne. Bred indvendig kant med navnet på binderen præget i bunden af forsiden.
Beretning om Portugals uafhængighedskrig, som gentagne gange blev genudgivet i det 18. århundrede. Efter tres årtiers spansk besættelse genoplivede en sammensværgelse den nationale dynasti (Braganza) på Portugals trone og udløste i 1640 en uafhængighedskrig, der først sluttede i 1668 med Spaniens anerkendelse af Portugals
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 11873031 |
---|---|
Sidst redigeret | 10.7.2025 kl. 06:10 |