
Billedgalleri
King Seiko
Til salg
Fri fragt + Tryg betaling 160 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Mærke: Seiko
Køn: Unisex
Virkelig velholdt King Seiko fra 1969. Uret er et automatisk hi-beat, og er resultatet af en intern konkurrence mellem Grand Seiko og King Seiko, om at bygge det mest præcise urværk, da de prøvede at slå de sweitziske urmagere i en konkurrence, som sweitzerne sjovt nok aflyste da de fik nys om hvad Seiko havde opnået.
Uret står skarpt uden de store ridser. Urværket har fået service inden jeg købte det, og har bare ligget i en box siden. Den ægte guldmedalje på bagsiden står også nærmest som ny.
Uret måler 36mm i diameter uden krone, men bæres større. Mere som et 39mm. Så det virker større end det er.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.7.2025 kl. 14:41 ・ Annonce-ID: 11790365