Billedgalleri
Supertilbud - ekstra stor aloe arborescens fra La Gomera - nem at passe
Varebeskrivelse
10-15 år gammel aloe arborescens, der er hjemtaget som en lille stikling fra La Gomera, hvor man finder den stedvis i haver og på torve hængende ned ad bratte klipper. Planten er oprindelig hjemmehørende i det sydlige Afrika. I Danmark har man den i vindueskarmen. Dog kan den godt stå udendørs i juni, juli og august.
Den har fået et busket udseende, fordi den er beskåret i toppen inden for de sidste 5 år, da den gror godt. Den har altid stået i en lys østvendt vindueskarm. Det er endnu ikke lykkedes, at få planten til at blomstre. Måske kan en sydvendt placering få den til at blomstre.
Vægt 10 kg.
Højden fra bunden af potte er 60 cm.
Bredden er 60-75 cm.
Billede 1-3 er planten. Billederne har desværre fået lidt blåstik. For rigtig farve, se den anden annonce med aloe arborescens.
Billede 4 er fra nettet.
Planten afhentes 200 meter fra Forum Metrostation. Det er ikke sådan lige at bære den væk ved at holde urtepotten i hænderne og tage cyklen, metroen eller bussen. En kasse, som du selv medbringer, med grundplan 70 x 70 cm og en højde på 60 cm er passende at bære den væk i. Husk lige den vejer 10 kg og har blade, der kan knække! Hvis du har bil med passende bagagerum, behøver du ikke kasse.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.7.2025 kl. 20:05 ・ Annonce-ID: 11728770