Billedgalleri
Brune labrador hvalpe med DKK stamtavle
Varebeskrivelse
Alder: 3 uger
Lækre små brune chokoladeknapper med Dansk Kennel Klub stamtavle basis + – Klar til afrejse 14. august.
Mor Lola og Far Mateus har fået deres 2. kuld: 6 stærke og sunde brune labradorhvalpe – 4 tæver og 2 hanner. De er af den gammeldags godmodige type med et kompakt udseende. Fantastisk som Familiehund.
Der er fortsat 2 ledige tæver og 1 ledig han.
Vi har et lille kærligt stueopdræt, hvor hvalpene kommer til at være er en del af familien i 8 uger. De bor i vores stue og vil derfor blive tilvænnet de mange lyde, lugte og aktiviteter som foregår i en børnefamilie.
Forældrene:
* Mor Lola: Elsket og kærlige familiehund.
* Far Mateus: En smuk og godmodig han, der har vundet mange priser i udstillingsverdenen.
I kan læse om Mateus farhund her :
https://www.lablover.dk/mateus
Begge forældrene er undersøgt i overensstemmelse med DKK's avlsanbefalinger og har gode resultater. Eftersom de er undersøgt mere end det påkrævede, får hvalpene da tildelt stambog basis +.
Socialisering & Miljøtræning:
Vores hvalpe vokser op i et kærligt familiehjem med to børn, og vi gør et stort stykke arbejde for at præge og socialisere dem, så de bliver robuste og mentalt stærke:
* De bliver vænnet almindelige lyde i hjemmet, så som støvsuger, blender osv. Derudover vil vi træne dem i lyde som torden, fyrværkeri, gøen og andre høje og pludselige lyde.
* Forskellige miljøer: Vi tager hvalpene med på daglige ture, hvor de oplever bilkørsel og besøger butikker, gågade, skov og Equility Hundehal.
* Early Neurological Stimulation (ENS): Vi udfører ENS for at styrke deres nervesystem og modstandsdygtighed.
* Renlighedstræning: De vil blive renlighedstrænet fra de kan gå.
* Børn i hjemmet: Hvalpene er vant til at blive håndteret af børn i hjemmet. De bliver taget op og nusset mange gange dagligt.
**** Opdrættet af disse hvalpe er i overensstemmelse med den nye bekendtgørelse om hundeavl, som trådte i kraft d. 1. juli 2025 ****
Klar til Nyt Hjem:
Hvalpene er klar til at flytte hjemmefra torsdag den 14. august 2025.
På dette tidspunkt vil de være:
* Chippet
* Vaccineret
* Gennemgået grundigt sundhedstjek hos dyrlægen
* Ormekurbehandlet
Der medfølger en portion tørfoder til den første overgang i det nye hjem.
Hvalpe og mor får et kvalitetsfoder - Barf og barfinspireret tørfoder.
- Her kan i se vores annonce gennem Dansk Kennel Klub, hvor man også kan downloade (pdf) om sundhedsoplysninger på mor og farhund.
https://www.koebhund.dk/hvalpeliste/kuld?kuldId=323791
Vi bor i en lille by ved Arresø i Nordsjælland, der hedder Ramløse.
Interesseret i en af vores hvalpe?
Kontakt os for mere information eller spørgsmål!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.7.2025 kl. 14:44 ・ Annonce-ID: 11696008