Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
En forfinet antik gylden lakeret Suzuribako med nashiji-lak, sølvindlæg og gul maki-e designs udført i fremragende håndværk. Med tomobako, der skriver, at fremstillingsperioden er Meiji-perioden på bunden.
Hele overfladen af Suzuribakoen viser en fin sortlakeret dekoration med sølvmåne- og fugleindlæg og smukke taka maki-e mønstre for smukke og livlige piletræer, fugle, hytter og vandbølger. Disse mønstre blev skabt med stor præcision og detalje, og fanger deres skønhed i hver nuance. Guldlakken blev påført med stor dygtighed, hvilket skaber en effekt af dybde og tredimensionalitet til det blomstermotiv.
Suzuribakoen med en påmonteret bakke, der rummer en blæksten 硯 (suzuri) og en høj kvalitet sølv vanddråber 水滴 (suiteki) indlagt med tre måger.
Dimensioner: 22 x 21 x 4 cm
God stand, der er pletter og slitage
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.