Billedgalleri
STAINED and DECORATIVE GLASS , bog mosaik glas, dekorativ glas
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Udviklingen af denne ældgamle glaskunstform vises i fuld farve, fra de tidligste overlevende eksempler fra det 11. århundrede til værker af Braque og Cocteau, til moderne installationer og moderne designere og arkitekter.
Denne bog er et must-have for alle, der er interesserede i emnet stained glas. Med fokus på farvet og dekorativt glas giver forfatteren en dybdegående diskussion af emnet. Bogen er hardback, på engelsk.
Bogen er perfekt til dem, der ønsker at lære mere om historien og teknikkerne bag farvet og dekorativt glas. Den dækker en bred vifte af emner, herunder forskellige kunstneres kunstneriske virke, glastyper og de teknikker, der bruges til at skabe smukke og unikke værker. Med nye og spændende effekter af lys, farve og form.
Udgivet/udgave: marts 1999. Meget god stand.
128 sider.
Kan købes som fiks færdig eller på gammeldags metode med overførsel til MobilePay og forsendelse til pakkeshop for 45 kroner.
Bog mosaik glas, bog stained glas, bog religiøse motiver, glasmotiv, glasmosaik, kirke vinduer, katedral glas mosaik, glas arkitektur, bog arkitektur,
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.6.2025 kl. 23:55 ・ Annonce-ID: 11365736