Billedgalleri
Ølkrus “Dalom” – Ann & Göran Wärff, BODA Glasbruk, ca. 1970
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 16 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Efter leveringen har du 24 timer til at kontrollere produktet. Hvis der er noget galt med produktet, får du dine penge tilbage
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Karakterfuldt og tidstypisk ølkrus i klart glas med det dekorative “Dalom”-mønster, designet af det svenske designerpar Ann & Göran Wärff for BODA Glasbruk omkring 1970. Kruset er fastblæst med en karakteristisk kuglet bund, hvilket giver både visuel tyngde og stabilitet. Højden er 12,5 cm, og formen er kompakt og funktionel, velegnet til både daglig brug og samlerformål.
“Dalom”-serien er inspireret af svensk allmuekultur, og relieffet viser stiliserede motiver som fugle, blomster og folkedragter, udført i dybt presset glas, der skaber et levende spil mellem lys og skygge. Serien blev produceret i flere varianter – herunder ølglas, tallerkener og skåle – og er i dag eftertragtet for sin kombination af folkloristisk ornamentik og moderne glasformgivning.
Ann & Göran Wärff var centrale skikkelser i svensk glaskunst i 1960’erne og 70’erne, og deres arbejde for BODA og senere Kosta Boda er kendetegnet ved materialefølsomhed, taktilitet og lysbehandling. “Dalom”-serien repræsenterer en demokratisk designfilosofi, hvor kunstnerisk udtryk blev gjort tilgængeligt i hverdagsobjekter.
Dette ølkrus egner sig til formidling af nordisk designhistorie, og kan med fordel indgå i udstillinger, kataloger eller samlinger med fokus på folkekulturens indflydelse på moderne glasdesign.
(L010)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.10.2025 kl. 10:41 ・ Annonce-ID: 11311340





